Tatvan haber,Tatvan haberleri,Bitlis haber,Bitlis Haberleri

Van’da nevruz tedbirlerle kutlandı; ateş yakarken yanma tehlikesi geçirdiler

Van’da nevruz tedbirlerle kutlandı; ateş yakarken yanma tehlikesi geçirdiler
21 Mart 2021 - 19:39

Van’da nevruz, HDP’nin organize ettiği etkinlikle kutlandı. Kutlamaya gelenler, polis ekiplerince arama noktalarından geçirildikten sonra ateşleri ölçüldü, üst araması yapıldı. Alanda toplanan binlerce kişi müzikler eşiliğinde halay çekti, nevruz ateşinin yakılması sırasında 1’i kadın 2 kişi yanma tehlikesi atlattı. PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın posterlerleri ile alana girmek isteyen ve slogan attıkları belirlenen 9 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Van Valiliği’nden alınan izinle HDP’nin düzenlediği nevruz etkinliği, Van Kalesi’nin güneyinde bulunan Atatürk Kültür Parkı’nda yapıldı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı alana gelenler, kurulan 2 güvenlik barikatından geçirildi, ateşleri ölçülüp, üst aramaları yapıldı. Nevruz kutlamasına Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz ile HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, bölge milletvekilleri ile binlerce kişi katıldı. Kurulan güvenlik noktalarında görev yapan polis ekiplerinin, koronavirüs salgınına karşı tulum giyip, maske ve siperlik taktıkları görüldü. Kutlamalara katılanlar sanatçıların söylediği şarkılar eşliğinde halay çekti. Görevliler, kutlamaya katılanlara sık sık maske takmaları yönünde uyarılarda bulundu.

Kutlamalar saat 15.00’te sona ererken, polis dağılım sırasında geniş güvenlik önlemleri aldı, etkinlik sırasında da helikopterler güvenlik için bölgenin üzerinden uçtu.

NEVRUZ ATEŞİ YAKARKEN YANIYORLARDI

Alanda nevruz ateşinin yakılması sırasında 1 kadın ve 1 erkek alevlerin arasında kaldı.

İki kişi olaydan yara almadan kurtuldu. Bu anlar çevredekiler tarafından cep telefonu ile görüntülendi.

 

DBP’Lİ AYDENİZ KONUŞTU

Van’da HDP’nin organize ettiği nevruz programında konuşan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, İmralı’da cezasını çeken terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a tecrit uygulandığını öne sürerek, “Onun için diyoruz ki; bu halka bakın ve bir an önce tecridi kaldırın. Barışın muhatabı İmralı’dadır” dedi. İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması ile ilgili de konuşan Aydeniz, “Kadınlar bu ülkenin geleceğidir. İstanbul Sözleşmesi’ni bir gece yarısı talimatla kaldırdıklarını ifade ettiler. İstanbul Sözleşmesi’ne dokunmanıza asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Aydeniz, HDP’nin kapatılması konusu ile ilgili olarak da, “HDP’ye baskı uygulayanlar, HDP’nin dört duvardan oluşmadığını, bu iradeden oluştuğunu görsünler. HDP’yi kapatmak öyle kolay olmayacak” diye konuştu.

VAN’DAKİ NEVRUZ’DA 9 GÖZALTI

Van’da HDP’nin organize ettiği nevruz programında PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın posterlerleri ile alana girmek isteyen ve slogan attıkları belirlenen 9 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler, işlemleri için İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

sanalbasin.com üyesidir

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum