SAĞLIK
Giriş Tarihi : 17-03-2023 16:16

Yorgunluktan Kaynaklanan Göz Altı Torbalarına Kesin Çözüm!

Göz altı şişliği ve kararması birçok kadının ortak sorunudur. Zaman zaman erkekleri de endişelendiren bu sorun, yorgun bir görünüme neden olur ve rahatsız edici bir hal alır. Uykusuzluk ya da yorgunluk gibi daha birçok nedenden dolayı ortaya çıkan göz altı torbaları kabusa dönüşür. Bunun için çözülmesi zor olduğuna inanılan harika bir yöntem var.

Yorgunluktan Kaynaklanan Göz Altı Torbalarına Kesin Çözüm!

Göz altı torbaları neden oluşur?

 • Göz altı torbalarının en önemli nedeni düzensiz uykudur. Çok ya da az uyumak, uyku apnesi gibi uykuyu kalitesizleştiren sorunlar göz altı torbalarının gelişmesinde önemli bir rol oynar.
 • Ağlamak da göz altı torbalarının şişmesinde çok etkilidir. Ağlayınca göz altları şişer ve göz altı torbaları oluşur.
 • Beslenme de göz altı torbalarını doğrudan etkileyen bir durumdur. Yanlış beslenme sonucunda özellikle de aşırı tuzlu yiyecek tüketimi sonrasında göz altı torbaları belirginleşir ve bu durum devam ederse kronikleşir.
 • Stres, her şeyi olduğu gibi gözleri de etkiler. Stresli bir yaşam süren kişinin yaşadığı olumsuzluklar, göz altı torbalarının şişmesine de etki eder.
 • Zayıflamaya bağlı olarak da gelişen göz altı torbaları, aşırı kilo kaybı durumunda daha da belirginleşir.

Göz altı torbaları nasıl yok edilir?

 • Beslenme

Göz altı torbalarının geçmesi için ilk yapılması gereken şey, yediklerinizi gözden geçirmektir. Alkol tüketiminden kaçınmak, tuzu mümkün olan en az seviyede tüketmek, bol su içmek ve sebze ağırlıklı beslenmek göz altı torbalarının yok edilmesi için oldukça önemlidir.

 • İyi uyku

Düzenli ve iyi bir uyku uyumak tüm insanlar için çok önemlidir. Eğer uyku apnesi gibi bir sorununuz var ise, ilk olarak doktora gitmeli ve gerekli tedaviyi uygulatmalısınız. Bunun dışında gece geç saatlere kadar telefona bakmamalı ve en az 7-8 saat kadar uyumalısınız. Erken uyanmak erken uyuduğunuz zaman faydalıdır. Gece 3’te uyuyup 7’de uyanırsanız göz altı torbalarınız maalesef ki belirginleşecektir.

 • Alerjik testler

Bünyeniz alerjik reaksiyonlara yatkınsa ve yedikleriniz veya giydikleriniz sizde alerjiye neden oluyorsa, bu da göz altının şişmesine ve belirgin torbaların oluşmasında önemli bir etkiye sahiptir. Yine bunun için de uzman bir doktara görünün ve alerjiye neden olan durumları ortadan kaldırın.

 • Düzenli cilt bakımı

Pek çok insan yüz yıkamanın cilt bakımı için yeterli olacağını düşünür. İlk olarak yapılması gereken şey gece uyumadan evvel makyajınızı çıkarmak ve göz altı için faydalı olan kremleri kullanmaktır. Özellikle kafein içeren yağ parçalayıcı kremler bu konuda büyük öneme sahiptir. Cildinizi nemlendirin ve kafein içeren doğru kremi göz altlarınıza uygulayın.

 • Stresi azaltın

Evet, günümüz yaşam standartlarında stres maalesef ki büyük ve kaçınılmaz bir problem. Hayatınızdaki sorunlar siz stres yapsanız da yapmasanız da çözüme kavuşmayacak ise, yapmanız gereken şey stresinizi kontrol edip minimuma indirmektir. Her şeyin çözülebileceğini ve sizden daha değerli hiçbir şey olmadığını unutmayın.

 • Mezoterapi veya ışık dolgusu 

Estetik müdahaleler artık herkesin başvurduğu bir yol. Yukarıda yazan tüm adımları uyguladınız yani doğru beslendiniz, iyi uyudunuz, stresi azalttınız ancak hala göz altı torbası sorununu yok edemediniz. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey iyi bir doktor seçerek mezoterapi uygulamaktır. Morluklar için ışık dolgusu doğru seçim iken, göz altı torbaları içinse mezoterapiye başvurulmalıdır. Bu konuda doktorunuzun doğru yönlendirmesiyle çözüme kavuşabilirsiniz.

Elif ÇelikElif Çelik