Tatvan haber, Bitlis Haber , Adilcevaz Haber, Ahlat Haber
HV
05 ŞUBAT Pazar 15:00

Kilo vermek isteyenler bu besinlerden uzak durmalı! İşte zayıflamayı durduran besinler...

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen pek çok kişi, sağlıklı ya da sağlıksız demeden pek çok diyet türünü denemeye başlar. Yaşamın başlangıcında, bir kişinin yaşam standardını değiştirmesi gerekir. Sağlıklı besinler yemek ve diyeti mantığını kırmak, kişinin hayatı boyunca sağlıklı ve formda görünmesine yardımcı olacaktır.

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-01-2023 10:41
Kilo vermek isteyenler bu besinlerden uzak durmalı! İşte zayıflamayı durduran besinler...

Metabolizmasına hangi ürünlerin iyi geleceğinin bilinmesi kilo alma durumunun önüne geçmesini sağlamaktadır. Kilo vermek isteyen kişiler aynı zamanda bu besinler uzak durması gerekir. Tamamıyla kişiye kilo endeksleyen bu gıdalar, kişinin kısa süre içerisinde kilo almasına neden olurken aynı zamanda kişinin sağlığını da tehdit altına alır. İşte kilo vermeyi yavaşlatan o besinler…

Bu gıdalardan kesinlikle uzak durun

Metabolizma tamamıyla kişiler arasında farklılık gösteren bir durumdur. Metabolizmanın yavaş ve hızlı olması genetik faktörler dolayısıyla ortaya çıkarken, metabolizmanın yavaşlamasına ya da hızlanmasına etki eden bir takım ürünler de bulunmaktadır. Sağlıklı bir şekilde kilo verme sürecinde olan bir kişinin mutlaka tükettiği besinlerin içeriklerine dikkat etmesi gerekir. İçeriği temiz besinleri tüketmek kişinin kilo almasına engel olurken, karbonhidrat içerikli ürünlerin tüketiminin fazlaca olması kişinin kısa süre içerisinde kilo almasına neden olacak durumların başında gelmektedir. Kilo verme sürecinde olan kişiler ve hayatına sağlıklı yaşam düzenini getiren kişiler mutlaka bu besinler uzak durmalı ve hayatından çıkarmalı. İşte kişiye zarar veren ve kilo vermesini yavaşlatan o gıdalar;

Diyet yapanlar hangi besinlerden uzak durmalı?

Diyet yapanlar genellikle yüksek kalorili, yüksek yağlı ve yüksek şekerli besinlerden uzak durmalıdır. Bu besinler arasında fast food, şekerlemeler, krakerlar, bisküviler, gofretler ve diğer hazır gıdalar bulunur. Ayrıca, yüksek miktarda tuz içeren yiyecekler de sınırlandırılmalıdır. Bunun yerine, diyet yapanlar taze sebzeler, meyveler, tam tahıllar, protein kaynakları ve süt ürünleri gibi sağlıklı besinleri tercih etmelidir.

Beyaz un

Beyaz un ile yapılan tüm ürünler içeriğinde bulunan karbonhidrat seviyesi dolayısıyla kişinin kısa süre içerisinde kilo almasına neden olurken aynı zamanda metabolizmasının yavaşlamasını da sağlamaktadır. Beyaz undan yapılan ekmek, makarna ya da tüm hamur işlerini tüketmek yerine; tam tahıllı ürünlere yönelmek kişinin sağlığı açısından çok daha önemlidir. Tam tahıllı ürünlerin içerisinde bulunan lifler kişinin sindirim sisteminin de düzenlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda kişinin uzun süre tok kalmasını sağlamaktadır. Bu noktada beyaz un yerine tercihinizi kesinlikle tam tahıllı ürünlerden yana kullanmanız gerekmektedir.

Meyve suyu

İçerisinde büyük oranda şeker bulunan meyve suları tamamıyla kişinin kilo almasına neden olacak besin gurubu içerisindedir. İçeriğinde bulunan şekerin yanı sıra, kimyasal maddeler ve gıda boyaları dolayısıyla da insan sağlığını büyük bir tehdit altına alan meyve sularından kesinlikle uzak durulması gerekir. Meyve sularını tüketmek yerine meyvenin kendisini tüketerek, meyve içerisindeki tüm vitamin ve minerallerden faydalanmayı tercih etmemiz gerekir. Aynı zamanda meyve sularının tüketmek yerine sade maden suyu içmek çok daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Sade maden suyunun içerisinde bulunan mineraller kişinin sağlığı açısından da bir hayli önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Paketli gıdalar

Tamamıyla zararlı karbonhidratlardan oluşan ve içeriğinde bolca kimyasal, şeker gibi bileşenleri barındıran paketli gıdalardan mutlaka uzak durulması gerekir. Paketli gıdaların uzun vakitlerde tüketilmesi kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileye durumları beraberinde getirirken aynı zamanda kişinin kısa süre içerisinde kilo almasına da neden olacaktır. Bu durum itibarıyla hayatınızdan tamamıyla paketli gıdaları çıkarmalı yerine sağlıklı atıştırmalıkları eklemelisiniz. Sağlıklı atıştırmalıklar olarak kuru meyveler ya da içeriğinde bolca yağ bileşenlerinin bulunduğu kuruyemişleri tüketmek çok daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır. Paketli gıdaları hayatınızdan çıkartmak aynı zamanda ödem probleminden de kurtulmanıza katkı sağlayacaktır.

Elif ÇelikElif Çelik

YORUMLAR
ankara işçi ceza iş hukuku idari dava avukatı