Tatvan haber, Bitlis Haber , Adilcevaz Haber, Ahlat Haber
HV
05 ŞUBAT Pazar 14:36

Hafta Hafta Gebelik: 9. Hafta Gebelik Belirtileri!

Hamileliğin 9. haftasında bebeğiniz gelişmeye devam etti ve bu süreç hızlanarak devam edecek. Hafta hamilelik için önemli bir zamandır. Çünkü bebeğinizin organları geliştikçe elleri de gelişir.

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-01-2023 15:33   Güncelleme : 22-01-2023 15:34
Hafta Hafta Gebelik: 9. Hafta Gebelik Belirtileri!

Gebeliğin 9. Haftasında Neler Yaşanır?

Anne adayının rahimi hızla büyümesine rağmen gebelik hala dışarıdan bakmakla anlaşılmaz. Annedeki en büyük değişimler hormonal ve duygusal açıdan olur. Hazımsızlık, gaz ve mide yanması, 9. haftada annelerin yoğun yaşadığı şikayetler arasında yer alır.

Gebeliğin 9. haftasında anne karnındaki fetus ise artık hem vajinal hem de karın ultrasonografi ile rahatlıkla görülebilir boyuta ulaşmış olur. Vücudu 9. haftada da C pozisyonunda olan fetüsün kafası, vücuduna doğru eğik bir biçimde durur. İnsan şeklini alan bebek, gövdesini kımıldatmaya başladığı gibi rahim içinde takla bile atabilir.

Hamilelikte 9. Hafta Bebeğinizin Gelişim Süreci ve Yaşananlar

Şimdiye kadar hamileliğinizde gayet iyi yol aldınız. 1. trimester döneminin bitmesine sadece 1 ay kaldı, bu aydan sonra şikayetlerinizde azalmalar olacak. Şimdi siz de birçok anne adayı gibi ‘9 haftalık bebek anne karnında nasıl olur?’ diye merak ediyorsunuz. İşte bebeğinizle ilgili önemli detaylar;

 • Bebeğiniz şu an yaklaşık 2 cm uzunluğunda.
 • Göz kapakları şekilleniyor ve kulakları gelişiyor.
 • Damağındaki diş kökleri şekillenmeye devam ediyor.
 • Bebeğinizin elleri artık 10 minik parmağa ayrıldı.
 • Siz hala hareket hissetmeseniz de, bebeğiniz daha aktif olmaya başladı. Kollarını ve bacaklarını hareket ettirebiliyor, kafasını çeviriyor ve ağzını açıp kapatabiliyor. 
 • Ağzında ve dilindeki tat tomurcukları şekillenmeye başladı.
 • Gözleri detaylı bir şekilde gelişirken, burnu da tanınır hale geldi.
 • Bebeğinizin majör organları yani beyni, kalbi, ciğerleri ve böbrekleri gelişimlerini sürdürüyorlar.
 • Cinsiyetini ultrasonda tespit etmek için hala çok erken, fakat küçük hareketleri görülebilir.
 • Kasları ve kemikleri gelişmeye devam ediyor. Bu aşamada gelişen vücudunu vitamin D takviyesiyle desteklemek önemli.

9 Hafta Gebelikte Bebek Hangi Meyveye Benzer?

İçinizde büyüyen miniğinizin boyutunu gözünüzün önüne bir meyveye benzeterek qetirmek ister misiniz? Bebeğiniz bu hafta ortalama 2 cm boyunda ve 2 gram ağırlığında. Bu boy ve kiloyla da bir üzüm tanesine benziyor. Üzüm büyüklüğündeki bebeğinizin elleri ve ayak parmaklarının oluşumu, bu hafta devam ediyor. Bu gelişimini sürdürecek olan miniğiniz 10. haftada ise bir çilek boyutuna ulaşacak.

9 Haftalık Hamilelikte Anne Adaylarının Değişimi

 • Karnınız biraz şişmeye başladıysa da henüz hamile görünmüyor olabilirsiniz. Fakat büyük ihtimalle hamile gibi hissediyorsunuz.
 • ‘9 haftalık hamilelikte anne ne hisseder?’ derseniz bunların başında kronik yorgunluk, sık sık idrara çıkma, bulantı ve sürekli aç hissetme şikayetleri gelir. Belki siz de bunları yaşıyorsunuz. Bebeğiniz içinizde gelişiyor, bu yüzden bedeninizin ağırlaştığını hissediyorsunuz, yorgun hissediyorsanız, nedeni bu.
 • Hamilelik hormonunuz en yüksek seviyeye ulaştı. Bu durum bulantılarınızı artırmış olabilir. 
 • Sadece sabah bulantıları değil duygusal olarak dengesiz hissetmeye de başlamış olabilirsiniz. Bu aşamada duygusal dengesizlik çok yaygındır. Çoğu kadın 6-10 haftaya kadar yoğun dengesizlik hissedip, 2. trimesterde dengesizlik durumunun hafiflediğini, doğuma yaklaşıldığında ise tekrar yoğunlaştığını söylüyor.
 • Dinlenmek için her imkanı değerlendirip, uyku saatlerinizi yükseltmelisiniz.
 • Hamilelikte sürecinde hem kendi bedeniniz hem de bebeğiniz, tükettiğiniz besinlere karşı çok hassastır. Bu yüzden tükettiğiniz ve hazırladığınız besinlere özel itina göstermeyi ihmal etmeyin.

9 Haftalık Hamilelik Kaç Aylıktır?

Tebrikler, hamileliğinizin ikinci ayını bitirip 9. hafta ile birlikte üçüncü ayına adım attınız. Hamilelikte 9-13 haftalar arası, gebeliğin 3. ayıdır. Hala ilk 3 aylık dönem içinde yani ilk trimesterde bulunuyorsunuz.

Bazı anne adayları gebelikte hafta-ay hesabını yaparken zorluk yaşayabilir. 9 hafta 2 günlük gebelik kaç aylıktır?, 9 hafta 3 günlük gebelik kaç aylıktır?, 9 hafta 6 günlük gebelik kaç aylıktır? gibi detaylı hafta ve ay hesabı yapmak isteyen anne adayları için de cevap yine gebeliğin 3. ayıdır.

9. Haftada Yerleşme Kanaması Olur mu?

Yerleşme diğer bir adıyla implantasyon kanaması, döllenmenin gerçekleşmesinden sonraki 7 ila 10 gün arasında olur. Bebeğin henüz ana rahmine düştüğü ve anne adayında adet gecikmesi bile olmayan bir dönemde lekelenme tarzında oluşur. Gebeliğin başladığı ve döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleştiği dönemde rahimdeki kılcal bir damarın çatlaması nedeniyle gerçekleşir. Gebelik belirtisi olarak meydana gelen yerleşme kanaması, 9 haftalık gebelikte görülmez.

9. Haftada Kasık Ağrısı Olur mu?

Olması doğaldır, çünkü rahim genişler ve bu durum anne adayında kasık ağrısına neden olur. Gebeliğin 9. haftasında annelerin şikayetlerinden biri kasık ağrısıdır. Rahim genişlerken rahim bağları aynı ölçüde büyüyemez. Bu da bağların içinden geçen sinirlerin gerilmesine, bu gerilme de kasık ağrısına yol açar.

9 Haftalık Gebelikte Akıntı Olur mu?

Hamileliğin 9. ayında vajinal akıntıda artış olması normaldir. Beyaz veya saydam, kokusu olmayan akıntı hamilelikte sıkça görülen bir durumdur. Ancak kötü kokulu, kaşıntılı veya ağrılı bir akıntı varsa, ayrıca bir de idrar sırasında ağrı hissediliyorsa vajinal enfeksiyon yaşanıyor olabilir. Bu durumda doktora danışılarak kontrol edilmesi gerekir.

Elif ÇelikElif Çelik

YORUMLAR
ankara işçi ceza iş hukuku idari dava avukatı