Tatvan haber, Bitlis Haber , Adilcevaz Haber, Ahlat Haber
HV
07 ŞUBAT Salı 00:51

Çalışan Anneler Devletten Ne Kadar Yardım Alacak? Doğum Yardımı Ne Kadar?

2023'e girerken hükümetten iyi haberler gelmeye devam ediyor. Bu yıl hükümet ayrıca doğum yapmış çalışan kadınlara süt, emzirme, çocuk bakımı desteği ve yarı zamanlı çalışma desteği sağlıyor. Destek miktarının 24 bin lirayı bulacağı biliniyor, işte merak edilenler...

AKTUEL
Giriş Tarihi : 24-01-2023 14:20
Çalışan Anneler Devletten Ne Kadar Yardım Alacak? Doğum Yardımı Ne Kadar?

Kadın istihdamını desteklemek ve çocuğu olan annelerin iş hayatından kopmamaları için başlatılan yardımları Sosyal Güvenlik Kurumu 2023 yılı için geçerli olan prim ve ödeneklerini belirledi. Yeni uygulanacak olan tarifeye göre doğum, hastalık, iş, kazası, meslek hastalığı durumunda alınan rapor parası, emzirme ve cenaze ödeneği ücreti arttı. Aynı zamanda sigortalı çalışan kadınlara doğum yardımı adı altında izin döneminde iş göremezlik ödemeside yapılıyor. Bu haktan yararlanabilmek için öncelikle en az 90 gün sigorta primi ödenmesi koşulu bulunuyor. Bu miktar annenin son üç aylık brüt ücretine göre hesaplanarak verilmektedir. 

Günlük brüt ücret ve bunun üçte ikisi anneye ödeniyor.  1 Ocak’tan geçerli yeni asgari ücret net 8 bin 506 lira, brüt ise 10 bin 8 lira olmuştu. Sonuç olarak; 2023 yılı için en düşük yani asgari ücretle çalışan bir annenin doğum parası 24 bin 909 lira olacak. Para annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına doğum izni bittikten sonra yatıyor.

Doğum parası alınabilmek için yeni annenin doğum parası alabilmesi için işyerindeki sigortalılık halinin devam etmesi, rapor süresince 112 gün içinde işyerinde çalışmamak şartı bulunuyor. 

3 ÇOCUĞA KADAR ÖDEME DEVAM EDİYOR

Devlet'ten çalışan annelere destek kapsamında verilen doğum parası 3 çocuğa kadar devam ediyor. Bu kapsamda; ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor.

YARIM GÜN ÇALIŞMA DESTEĞİ DE DEVAM EDİYOR

Çalışan anneler çocuk okula başlayıncaya kadar yarım gün çalışma hakkından yararlanabiliyor. Yasal doğum izninin ardından ilk çocuk için 60 gün, ikinci çocuk için 120 gün, üç ve daha fazla çocuk için 180 gün yarım gün çalışılıyor ve tam maaş alıyor. Böylece anneler yarı zamanlı çalışsa da tam maaş alıyor. Çocuğu engelli doğan anneler ise 12 ay süreyle yarı zamanlı çalışma hakkına sahip oluyor.

İŞKUR ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ

Bu haktan yararlanmak için analık izninin yani 112 günlük sürenin bittiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde en yakın İşkur şubesine ‘doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi’ ile başvuruda bulunabilirsiniz. Eşlerden biri çalışmıyorsa, çalışan eşe yarım gün çalışma izni verilmiyor

SÜT PARASI DESTEĞİ DE VERİLİYOR

Yeni emzirme ödeneği de 520 liraya yükseldi. Doğum yapan kadın, sigortalı değilse ödeme sigortalı eşe yapılıyor. Bir kereye mahsus yapılan bu ödeme için SGK il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine başvuru yapabilirsiniz.

RAPOR PARASI ÖDENEĞİ DE ARTTI

İş kazası, meslek hastalığı, doğum, hastalık nedeniyle istirahatli olanlara raporlu oldukları sürede verilen geçici iş göremezlik ödeneği miktarı da 2023 yılı itibari ile arttı. Böylece, herkes ayakta tedavilerde 222,23 lira, yatarak tedavilerde 166,67 lira geçici iş göremezlik ödeneği alacak.

 

 

Elif ÇelikElif Çelik

YORUMLAR
ankara işçi ceza iş hukuku idari dava avukatı