Tatvan haber, Bitlis Haber , Adilcevaz Haber, Ahlat Haber
HV
05 ŞUBAT Pazar 15:03

Bazlama Nasıl Yapılır? Bazlama Tarifleri... Bazlama Yaparken Kullanılan Malzemeler...

Türk mutfağında büyük öneme sahip olan bazlama ekmeği, yumuşacık yapısıyla oldukça lezzetlidir. Bazlama ekmeği tüm malzemeleriyle harika tostlar yapıyor. Bu tostlar çıtır çıtır olacak. Hazırlanması da rahat olan gözleme, hazırlarken de yiyebileceğiniz yiyeceklerden biridir.

AKTUEL
Giriş Tarihi : 24-01-2023 10:44
Bazlama Nasıl Yapılır? Bazlama Tarifleri... Bazlama Yaparken Kullanılan Malzemeler...

Yumuşacık bazlama tarifi için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 500 gram un
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 paket Pakmaya Ekşi Mayalı Ekmek Harcı
  • 300 mililitre ılık su

Yumuşacık bazlama nasıl hazırlanır?

Bazlama ekmeğini yapmak için öncelikle bir yoğurma kabına 500 gram un katalı ve üstüne de 1 paket Pakmaya Ekşi Mayalı Ekmek Harcı ekleyelim. Daha sonra biraz karıştıralım ve tekrardan üzerine 1 yemek kaşığı toz şeker ve 1 yemek kaşığı tuz ekleyelim. Bütün malzemelerimizi ekledikten sonra iyice karıştırmaya devam edelim. Malzemelerimizi karıştırırken üzerine 300 mililitre ılık suyumuzu da yavaş yavaş ekleyelim ve karıştırmaya devam edelim. Hamurumuz ele yapışan bir hal aldıktan sonra ise üzerini temiz bir bezle örtelim ve hamurumuzu mayalanmaya bırakalım. Hamurumuzun mayalanması için 1 saat yeterli olacaktır.

Hamurumuz mayalandıktan sonra ise, bir tezgaha un serpelim ve hamurumuzu biraz daha yoğuralım. Verdiğimiz ölçülerle birlikte 12 adet bazlama ekmeği yapabileceksiniz. Bu yüzden hazırladığınız hamuru 12 adet eşit parçaya ayırın. Daha sonra her bir parçayı da bir beze haline getirelim ve her bir bezeyi de merdane veya oklava ile açalım. Daha sonra açtığımız hamurların üzerini temiz bir bez ile örtelim ve 15 ya da 20 dakika kadar daha mayalanmasını bekleyelim.

Bazlama ekmeğimizin hamuru mayalandıktan sonra, teker teker tavda pişirmemiz gerekmektedir. Arkalı önlü pişireceğimiz bazlama ekmeklerimizi pişirirken dikkat etmemiz gerekmektedir. Ancak dikkat etmeniz gereken husus ise çok fazla pişirmemeniz. Eğer bazlamanız fazla pişerse, istediğiniz yumuşaklığı elde edemezsiniz.

 

Elif ÇelikElif Çelik

YORUMLAR
ankara işçi ceza iş hukuku idari dava avukatı