AKTUEL
Giriş Tarihi : 17-03-2023 16:11

Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır? Arnavut Ciğeri Tarifi, Arnavut Ciğerinde Hangi Malzemeler Kullanılır?

Lezzetli bir Arnavut ciğeri tarifi arıyorsanız bu tarif tam size göre. Kısa sürede pişirebileceğiniz ve lezzetine hayran kalacağınız Arnavut ciğeri yapmak istiyorsanız bu tarifi mutlaka denemelisiniz. İşte kebapçıları çıldırtacak o enfes lezzet!

Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır? Arnavut Ciğeri Tarifi, Arnavut Ciğerinde Hangi Malzemeler Kullanılır?

Malzemeler;

  • 1 kg dana ciğeri
  • 4 adet patates
  • 1 adet kırmızı soğan
  • Yarım demet maydanoz
  • 1 tatlı kaşığı sumak
  • 1 çay kaşığı toz kırmızı biber
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 1 çay kaşığı tuz

Kızartmak için;

  • Sıvı yağ

Yapılışı;

Arnavut ciğerine başlamadan evvel ilk olarak patateslerin kabuklarını soyarak işleme başlayabiliriz. 4 adet patatesin kabuğunu soyma işlemini tamamladıktan sonra patatesleri küp küp olacak şekilde doğrayalım. Doğrama işleminden sonra soğana geçiş yapabiliriz. 1 adet kırmızı soğanı piyazlık olacak şekilde güzelce doğrayalım. Piyazlık şeklinde doğradığımız soğanlarımızı, elimizle bir miktar karıştıralım, bu işlemden sonra soğanlarımız da hazır hale geliyor. Akabinde kızartma tenceresinin içerisine yağı ilave edelim ve yağın iyice kızmasını sağlayalım. Kızan yağın içerisine patatesleri atarak güzelce kızarmalarını sağlayalım. Ara ara karıştırma işlemini tamamlayarak patateslerinizi kızartabilirsiniz. Kızaran patateslerinizi kağıt havlu serili bir tabağın içerisine alalım ve fazla yağın çıkmasını sağlayalım.

Tüm patatesleri kızarttıktan sonra, zarını temizlediğimiz ve güzelce yıkadığımız 1 kg kadar ciğeri tel süzgeçten geçirerek tüm ıslaklığını ve kanını alalım. Akabinde genişçe bir tabağın içerisine alarak ciğerlerimizin her tarafını güzelce una batıralım. Unladığımız ciğerlerimizin fazla ununu alalım ve yaklaşık olarak 3 dakika kadar kızgın yağın içerisinde pişirelim. Kızaran ciğerlerimizi de havlu kağıdın üzerine alalım.

Tüm kızartma işlemini tamamladıktan sonra geniş bir karıştırma tabağının içerisine ciğeri, patatesleri, soğanı ve maydanozu ilave edelim. Akabinde içerisine 1 çay kaşığı kimyonu, 1 çay kaşığı toz kırmızı biberi, 1 çay kaşığı pul biberi ve 1 tatlı kaşığı sumağı ilave edelim. Son olarak tuz ilavesinden sonra da karıştıralım ve servis için hazır hale getirelim…

Elif ÇelikElif Çelik