Tatvan haber, Bitlis Haber , Adilcevaz Haber, Ahlat Haber
HV
05 ŞUBAT Pazar 14:07

11 Adımda Ev Temizliği Sayesinde Evinizi Kısa Sürede Temizleyeceksiniz!

Çoğu insan evi temizlemekten nefret eder, bazıları ise bunu stresi azaltmak için bir yol olarak görür. Ancak evi her gün temizlemek veya bunu yapmak için zaman planlamak zor olabilir. Etkili ev temizliği için bu 11 adımı izleyin.

AKTUEL
Giriş Tarihi : 25-01-2023 14:28
11 Adımda Ev Temizliği Sayesinde Evinizi Kısa Sürede Temizleyeceksiniz!

Ev temizliği bazen çok yorucu olabiliyor. Özellikle çalışan insanlar için ev temizliği tam bir çileye dönüşebiliyor. Çok çocuklu anneler içinde temizlik zor. 

Eve temizlik için gelen kişiler ise gerçekten de cep yakan fiyatlar istiyor. Bugün bir temizlik işçisi günlük 400 TL ile bin TL isteyebilmekte.

Bu kadar canınızı sıkmaya hiç gerek yok. Sizlerle paylaşacağımız temizlik sırları sayesinde evinizi kısa sürede pırıl pırıl yapabileceksiniz.

İşte herkesin işine yarayacak temizlik sırları;

BANYODAKİ KİRLİ ALANLARIN TEMİZLİĞİ

Eşit parçada hidrojen peroksit ve su çözeltisini karıştırın ve tüm kirli alanları, sarı lekeleri ve küfleri ovun. Banyo perdelerinizi de bu şekilde temizleyebilirsiniz.

Diş fırçanızı temizlemek ve mikropları öldürmek için, fırçanızı 1 saat sirkede bekletin. Daha sonra akan suyun altında iyice yıkayın.

Banyoda kullandığınız süngerleri temizlemek için de sirkeli sıcak suda, süngerleri 1 saat bekletin. Daha sonra temiz suyla yıkayın.

KÜVETİNİZİ KAR GİBİ BEYAZ YAPMAK İÇİN

Hidrojen peroksiti bir sprey kutusunun içine koyduktan sonra küvet yüzeyine püskürtün. Yarım saat bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

Sitrik asit ile yapılan bir solüsyon etkili bir biçimde sarı lekeleri giderir. Solüsyonu yapmak için bir sitrik asit paketi için bir bardak su gerekiyor. Küvet yüzeyine bu karışımı uygulayın ve 20 dakika bekletin. Sonra ılık su ile yıkayın.

KLOZETTEKİ KİREÇ NASIL GİDERİLİR?

Eşit derecede sitrik asit, hardal tozu ve mısır nisaştasını karıştırın ve bez yardımıyla klozeti temizleyin.

Klozetinizi temizlemeye yardımcı olacak küçük toplar da ahzırlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler: 1 su bardağı toz soda, 1/4 fincan sitrik asit, 1/2 çay kaşığı sirke, 1 yemek kaşığı hidrojen peroksit, 15-20 damla sevdiğiniz bir esansiyel yağ.

Bir kabın içine toz sodayı dökün ve sitrik asit ekleyin. İkinci bir kapta, hidrojen peroksit ile sirkeyi karıştırın. Kuru karışımın içine diğer kaptaki sirkeli karışımı ekleyin. Son olarak esansiyel yağı da ekleyin. Bir yağlı kağıt üzerine bu karışımdan kaşık yardımıyla küçük toplar yapın. En az altı saat boyunca bu şekilde bekletin. Ve daha sonra kullanılmak üzere cam kavanozun içinde muhafaza edin. Bu küçük topları temizliğe yardımcı olması ve hoş koku bırakması için klozetin içine 1-2 top atarak kullanabilirsiniz.

FAYANS ARALARINI TEMİZLEMEK İÇİN

Bir mum yardımıyla fayanslar arasında oluşan kirleri, mumun ucunu kullanarak kirlerin yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Başka bir çözüm olarak; bir kabın içerisine toz sodayı dökün. Kullanılmayan bir diş firçasını ıslatın. ve fayans aralarını ovun. Temizledikten sonra yüzeyi ılık suyla yıkayın. Fayanslarınız yepyeni bir görünümde olacak.

Başka bir çözüm olarak da; 1'e 2 oranında hidrojen peroksit ile sıcak suyu karıştırın. Fırça veya sünger kullanarak fayans arasındaki kirleri temizleyin. Daha sonra yıkamanıza gerek yok.

FAYANSLARA PARLAKLIK KAZANDIRMAK İÇİN

Sıcak bir bardak suya 15 gr. sitrik asit ekleyin ve bu solüsyonla fayansları yıkayın. Sonra temiz suyla yıkayın.

ÇAMAŞIR MAKİNESİNİN TEMİZLİĞİ İÇİN

Her üç ayda bir çamaşır makinesini temizlemeyi unutmayın! Sitrit asitle çamaşır makinesindeki pisliklerden ve kireçten kurtulabilirsiniz. Makineninizin yıkama haznesine bir miktar sitrik asit dökün. Ve boş halde makineninizi en yüksek sıcaklıkta çalıştırın.

Ayrıca başka bir çözüm yolu olarak; 1 bardak sirke, ¼ fincan kabartma tozu, ¼ su bardağı ve sünger. Bir kasede su ve kabartma tozunu karıştırın. Çamaşır tozu bölmesine bu çözeltiyi dökün. Çamaşır makinesinin tamburuna sirke ekleyin. Ve makineyi yüksek sıcaklıkta çalıştırın. Sona erdikten sonra, lastik contayı bir sünger yardımıyla silin. Daha sonra makinenin içinin kuruması için kapağını açık bırakın.

OCAKTAKİ YAĞ LEKELERİ NASIL ÇIKARILIR?

Sıradan bir silgi kullanarak ocaktaki yağ lekelerini kaldırabilirsiniz. Profesyonel temizlik hizmetleri bile genellikle bu hileye başvuruyor. Başka bir çözüm yolu olarak ise, limon suyu ve limon dilimleriyle ocağınızı temizleyebilirsiniz. Limonun suyunu sıkın ocağınıza uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra ıslak bezle silin.

KİMYASAL KULLANARAK FIRINI TEMİZLEMEK

Bir tencere içine 1 litre sıcak su ve 1 bardak amonyum klorür ekleyin. 150 derece önceden ısıtılmış fırın içine tencereyi koyun. Fırını kapatın gece boyunca soğumaya bırakın. Ertesi sabah bir kap içine biraz amonyum klorür, 1 tatlı kaşığı herhangi bir deterjan ve 1/2 sıcak su ekleyin. Bir sünger yardımıyla fırını silin. Daha sonra fırını temiz suyla iyice temizleyin.

Fırınınızı yeni bir görünümde tutmak için de sirke kullanın. Bir süngere biraz sirke koyun ve fırına uygulayın. Kapağını kapatın ve birkaç saat bekleyin. Sonra temiz bir bez yardımıyla hafifçe kirli noktaları temizleyin. Daha ciddi lekeleri çıkarmak için fırça da kullanabilirsiniz. Tüm bu işlemden sonra suyla iyice temizleyin.

YATAĞINIZI TAZELEYİN

Her mevsim geçişinde yatağınızı en az 1 kez temizlemeye özen göstermelisiniz. Elektrik süpürgenizle yataktaki tozlardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Eğer yatağınız koku yapıyorsa, toz sodayı yatağınıza serpin ve yarım saat bekleyin. Daha sonra elektrik süpürgenizle iyice süpürün.

1/2 oranında hidrojen peroksiti ve çamaşır deterjanını karıştırarak yatağa uyguladığınızda, yatakta iz yapmış ter lekelerinden kurtulabilirsiniz.

HALIDAKİ LEKELERDEN KURTULMAK İÇİN

1 litre suya 1 çorba kaşığı gliserin ekleyerek halınızdaki çay, kahve ve kakao lekelerinden kurtulabilirsiniz.

1 litre suya 1 çorba kaşığı gliserin ekleyerek halınızdaki çay, kahve ve kakao lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Kumaşlarınızdaki yağlı boya lekelerinden kurtulmak için, eşit miktarlarda benzin, aseton ve terebentin karışımı kullanın.

Kumaşlarınızdaki mürekkep lekelerinden kurtulmak için de, süt kullanabilirsiniz.

1 su bardağı su ve 1 çay kaşığı tuzu karıştırarak kumaşlarınızdaki çim lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Elif ÇelikElif Çelik

YORUMLAR
ankara işçi ceza iş hukuku idari dava avukatı