Tatvan haber,Tatvan haberleri,Bitlis haber,Bitlis Haberleri

Bitlis´te kadın avukatlardan `kadına şiddet’e tepki

Bitlis´te kadın avukatlardan `kadına şiddet’e tepki
11 Mart 2021 - 14:23

BİTLİS Baro´suna bağlı kadın avukatlar, son günlerde meydana gelen kadına yönelik şiddet ve cinayet olaylarına basın açıklaması ile tepki gösterdi.
Bitlis Adliyesi önünde düzenlenen basın açıklamasında son 28 günde 28 kadın cinayetinin işlendiğini belirtti. Grup adına açıklamayı okuyan Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Avukat Berfin Ozan, demokratik, ileri bir toplum için kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset ve hukuk alanında eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabilmelerinin büyük önem taşıdığını belirterek şöyle konuştu:
“Bu açıklamayı yapmamızın amacı, ülkemizde yaşanan ve son zamanlarda vahim bir şekilde artarak çoğalan kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleridir. Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir. Bu konu, sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yolu olup, politik, sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliği başarmanın da ön koşuludur. Demokratik, ileri bir toplum için, kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları dolayısı ile büyük önem taşımaktadır.”

HER GÜN KADINA KARŞI ŞİDDET MANŞETİ İLE GÖZÜMÜZÜ AÇMAKTAYIZ
Ozan, ülkede her gün yeni bir kadın cinayeti ve kadına karşı şiddet manşeti ile karşılaştıklarını da belirterek, “Kadın cinayetleri bireysel olaylar değildir. Toplumun kadına bakışı, kadının hak ve özgürlüklerinin tanınmaması, erkek egemen anlayışın değiştirilmeye çalışılmaması, kadın üzerinden yanlış söylemlere ve beyanatlara  son verilmemesi, örf ve adetlerin kanunların önünde olması gerektiği gibi çağ dışı ve hukuk tanımaz söylemlerin öne çıkması ve kadının birey olmasının önüne devamlı olarak set çekilmesinin sonucunda gelinen noktadır ve toplumsal bir sorundur” dedi.

28 GÜNDE 28 KADIN CİNAYETİ İŞLENDİ
Ozan, “Geçtiğimiz son 28 günde 28 kadın cinayeti işlendi. Bunlar sadece kamuya yansıyan sayılar ne yazık ki. Öldürülen kadınların yüzde 63’ü evli ve yüzde 72’si kendi evlerinde öldürülüyor. Bu da demektir ki kadınlar kendi evlerinde dahi güvende değiller. Geçtiğimiz hafta 92 yaşındaki Hanım Pınarlı, 23 yaşındaki komşusu tarafından tecavüz edilerek öldürüldü. Denizli’de Fatma Kovan eski eşi tarafından öldürüldü. Sakarya’da bir kadın sokak ortasında 5 yaşındaki kızının gözleri önünde yine eski eşi tarafından öldüresiye dövüldü. Bizler bugün Bitlis Barosu mensubu kadın avukatlar olarak diyoruz ki, kadın cinayetleri etkin politik bir sistem ile durdurulabilir. Bizler şiddet mağduru olan tüm kadınların ve bu kadınların ailelerinin yanındayız. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine son verilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz” diye konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

sanalbasin.com üyesidir

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum