Tatvan haber,Tatvan haberleri,Bitlis haber,Bitlis Haberleri

Bitlis’te 5. Altun Kalbur kış yüzme şenlikleri yapıldı

Bitlis’te 5. Altun Kalbur kış yüzme şenlikleri yapıldı
12 Şubat 2021 - 20:29

Beşminare Düşünce Akademisi Başkanı Serdar Durer yaptığı açıklamada şunları ifade etti; Bitlis birçok medeniyete beşiklik etmiş, tarihin şafağında doğmuş kadim bir kent. Bitlis akarsuları ve gölleri ile ünlü, kalıcı kar sınırı ülkemizdeki en yüksek illerden biri, hatta belki de birincisidir. Düşünce Akademisi olarak, türkülere, manilere konu olmuş, efsanesi ile ünlü Altun Kalbur’da uzun yıllardır hem yaz aylarında, hemde kış aylarında yüzme şenlikleri yapmaktayız. 2017 yılından bu yana yapmış olduğumuz yüzme şenliklerini geleneksel hale getirdik. Bu yıl “5. Altun Kalbur Kış Yüzme Şenlikleri”ni icra etmekteyiz. Yoğun bir katılımın olduğu etkinliklerimize ilgi her geçen yıl artmaktadır.

Durer sözlerine devamla; Dünya’nın bir çok yerinde, özelikle soğuk iklimin hakim olduğu yerlerde kış yüzme şenlikleri yapılır. Soğuk sulara, buzlanmış göllere girilir. Bizde yapmış olduğumuz bu farkındalık çalışması ile amacımız Bitlis’in kar’ına, soğuğuna, soğuk sullarına, göllerine dikkat çekmek. Geleneksel hale gelen bu etkinlikleri artık biz düzenlemesek bile vatandaşlarımız ve basın mensuplarımız ilgi gösterecek bu etkinlik inanıyoruz ki sürekli hale gelecektir.

Serdar Durer, Altun Kalbur efsanesini anlatarak sözlerini tamamladı. “Efsaneye göre; Mutki yolu üzerinde koyunlarını otlatan yaşlı kadın, havanın aşırı sıcak olması nedeniyle iyice susamış, koyunlarının da susadığını görünce, ellerini açmış Allah’a dua etmiş ve duasında su istemiştir. Duasının devamında suya kavuşursa bir kurban keseceğini söylemiştir. Allah yaşlı kadının duasını kabul etmiş, şuan ki Altun Kalbur suyu akmaya başlamıştır. Yaşlı kadın ve koyunları bu suyu keyifle içip, sussuzluklarını gidermişlerdir. Bir kenara çekilip hamur yoğurmaya başlayan yaşlı kadın, kaşınmaya başlamış ve kaşınan omuzuna elini attığında, eline bir bit gelmiş, bit’i parmakları ile çıtlattıktan sonra, Allah yolunda kurban olsun. Demiştir.

Kadın ve koyunları aynı yerde taş kesilmiş olup, hala bahsi geçen yerde insan ve hayvan şeklini andıran büyük kayalar bulunmaktadır.”

Bugün burada bu etkinlikte bizleri yalnız bırakmayan başta basın mensupları olmak üzere, tüm katılımcılara teşekkür ederiz. Şeklinde konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

sanalbasin.com üyesidir

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum