Tatvan haber,Tatvan haberleri,Bitlis haber,Bitlis Haberleri

AYM, HDP İstanbul yöneticilerinin başvuruları hakkında karar verdi; devlet 40’ar bin lira tazminat ödeyecek

AYM, HDP İstanbul yöneticilerinin başvuruları hakkında karar verdi; devlet 40’ar bin lira tazminat ödeyecek
25 Mart 2021 - 7:41

Anayasa Mahkemesi, HDP İstanbul il eş başkanları ile il yönetim kurulu üyelerinin tutuklanma/gözaltı ile ilgili bireysel başvurusu hakkında kararını verdi. AYM, 8 başvuruyu haklı bularak, tazminat ödenmesine hükmetti.

HDP İstanbul Eş başkanları Doğan Erbaş ve Aysel Güzel ile İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeleri; Ali İpekliAyşe KaradağFeremez ErkanMehmet Tayyip ArslanMuhittin ArslanboğaRamazan ÇetinçakmakSüleyman BaşerSüleyman Özcan ve Kasım Oba tarafından yakalama, gözaltına alma ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması ve tutukluluğun makul süreyi aşması iddialarıyla 22 Ocak’ta Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvuruya ilişkin gerekçeli karar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Kararın sonuç bölümüne göre yüksek mahkeme, Mehmet Tayyip Arslan, Muhittin Arslanboğa, Ramazan Çetinçakmak, Süleyman Başer, Süleyman Özcan, Feremez Erkan, Ayşe Karadağ ve Aysel Güzel’e tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle ayrı ayrı 40,000 TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, başvurucuların diğer iddialarının “kabul edilemez olduğuna”, Kasım Oba, Ali İpekli ve Doğan Erbaş yönünden de tutuklamanın hukuki olması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edilmediğine karar verdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

sanalbasin.com üyesidir

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum