Tatvan haber,Tatvan haberleri,Bitlis haber,Bitlis Haberleri

Ahlat’taki Selçuklu Meydan Mezarlığı, beyaz örtüsüyle de büyülüyor

Ahlat’taki Selçuklu Meydan Mezarlığı, beyaz örtüsüyle de büyülüyor
28 Şubat 2021 - 8:36

“Türklerin Anadolu’ya girişinin kapısı” olarak bilinen mezarlıkta, her biri sanat eseri niteliği taşıyan süslemeli mezar taşları, bembeyaz kar örtüsünden yükselen görüntüleriyle ziyaretçileri etkisi altına alıyor

BİTLİS – Bitlis‘in Ahlat ilçesindeki, tarihi öneme sahip Türk İslam Mezarlığı, geçen hafta etkili olan kar yağışının ardından beyaza bürünen görüntüsüyle ziyaretçilerini büyülüyor.

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Selçuklu Meydan Mezarlığı, yılın her döneminde yansıttığı farklı güzelliklerle hayranlık uyandırıyor.

İlçenin İkikubbe Mahallesinde 210 dönüm alanı kapsayan ve her biri sanat eseri özelliği taşıyan yaklaşık 8 bin 200 mezar taşı üzerindeki kabartmalar, kitabeler ve motifler, ziyaretçilerini geçmişe doğru yolculuğa çıkarıyor.

Geçen hafta etkili olan yağışların ardından adeta “beyaz gelinliğini” giyen Selçuklu Meydan Mezarlığı, kar örtüsünden yükselen abidevi mezar taşlarıyla ziyaretçilerini etkisi altına alıyor.

Doğubayazıt’tan mezarlığı ziyarete gelen Semih Bahadır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgedeki tarihi yapılara hayran kaldığını söyledi.

Mezarlığın her dönem ayrı bir güzelliğe büründüğünü belirten Bahadır, herkesin bunu görmesi gerektiğini ifade etti.

Ziyaretçilerden Ahmet Yamlı ise tarihi Selçuklu Mezarlığı’nın her mevsim olduğu gibi kışın da güzelliğiyle insanları kendine hayran bıraktığını aktardı.

Yamlı, “Ahlat, tarihi ve sakin şehir, her zaman misafirlerini bekliyor. Bu güzelliği görmeleri için herkesi buraya davet ediyorum. Sakin şehir unvanını alan ilçemiz, görülmeye değer bir yer.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

sanalbasin.com üyesidir

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum